ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2007

Η Βάσω Νικολαϊδου 3η στην Β΄Δημοτικού

Έγινε στις 31 Μαρτίου-2 Απριλίου στην Κυλλήνη του νομού Ηλείας  με συμμετοχή 574 μαθητών.

Στο ομαδικό που έγινε στις 31 Μαρτίου έγιναν 2 ανεξάρτητα Πρωταθλήματα για την Πρωτοβάθμια και την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Στα Δημοτικά (συμμετείχαν 28) την 1η θέση κατέκτησε το Κολλέγιο Δελασάλ της Θεσσαλονίκης με 5 νίκες/σε 5 αγώνες! (που ήταν πρώτο και στο Διανομαρχιακό-ομαδικό Θεσ/νίκης-Χαλκιδικής), την 2η θέση το 4ο Δημοτικό Ασπρόπυργου και την 3η θέση το 24ο Δημοτικό Καβάλας. Συμμετείχε και το 25ο Δημοτικό σχολείο  Θεσ/νίκης που κατέλαβε την 13η θέση με 6 βαθμούς και με το οποίο αγωνίσθηκαν ο Πέτρος, ο Μάριος και η Εμμανουέλα Πεσκελίδη (από τους σκακιστικούς συλλόγους της Τριανδρίας).

Στα Γυμνάσια (συμμετείχαν 13) την 1η θέση κατέκτησε το 3ο Γυμνάσιο Καβάλας, την 2η θέση το 4ο Γυμνάσιο Νίκαιας και την 3η θέση το 4ο Γυμνάσιο Ασπρόπυργου.

Στο ατομικό που έγινε 1-2 Απριλίου συμμετείχαν και 13 σκακιστές από την Τριανδρία (με έγχρωμα γράμματα) και τα αποτελέσματα ήταν:

1ος Φίλιππας Σεμπάστιαν

Οι Πανελλήνιοι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες της Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού, δηλαδή πέντε (5) αγόρια και πέντε (5) κορίτσια προκρίνονται απευθείας στα τελικά των Νεανικών Πρωταθλημάτων του 2007  που θα γίνουν από 25 Ιουνίου έως 1 Ιουλίου. Οι θέσεις των προκρίσεων αφορούν μόνο τους προαναφερόμενους πρωταθλητές και πρωταθλήτριες και δεν αναπληρώνονται.